Thinking of a Delaware or Pennsylvania Move?

 

    = The 2014 Delaware Election =    

 


2014 Delaware Offices Up For Election


Statewide Offices:

US President

none        
US Senate Kevin Wade Republican      
  Christopher A Coons Democratic      
  Andrew Richard Groff Green      
Representative In Congress Rose Izzo Republican      
  John C Carney Jr Democrat      
  Scott Gesty Libertarian      
  Bernard August Green      
Governor none        
Lieutenant Governor none        
State Attorney General Theodore A Kittila Republican      
  Matthew Denn Democrat      
  Catherine Damavandi Green      
  David C Graham Independent      
  John Machurek Libertarian      
State Treasurer Kenneth Simpler Republican      
  Sean Barney Democrat      
  David B Chandler Green      
State Auditor of Accounts R Thomas Wagner Jr Republican      
  Brenda R Mayrack Democrat      

  

 

New Castle County State Senatorial Districts:

 

State Senate District 1 none        
State Senate District 2 Robert F Martin Republican      
  Margaret Rose Henry Democrat      
State Senate District 3 Robert I Marshall Democrat      
State Senate District 4 Gregory F Lavelle Republican      
  Sarah L Buttner Democrat      
State Senate District 5 none        
State Senate District 7 none        
State Senate District 8 none        
State Senate District 9 none        
State Senate District 10 John Marino Republican      
  Bethany Hall-Long Democrat      
State Senate District 11 Bryan Townsend Republican      
State Senate District 12 none        
State Senate District 13 none        
State Senate District 14 none        

 

 

 

 


New Castle County Offices:
 Recorder of Deeds  David Tancredi Republican      
   Michael E Kozikowski Democrat      
   Shawn P Long Libertarian      
 Register of Wills  Ciro Poppiti III Democrat      
 County Executive  none        
 Clerk of the Peace  none        
 Sheriff  Trinidad Navarro Democrat      
   Patrick M Shipp Libertarian      
 President of County Council  none        
 County Council District 1  Joseph M Reda Democrat      
 County Council District 2  Robert S Weiner Republican      
 County Council District 3  Janet Kilpatrick Republican      
 County Council District 4  Penrose Hollins Democrat      
 County Council District 5  Elisa Diller Democrat      
 County Council District 6  William E Powers Democrat      
 County Council District 7  none Democrat      
 County Council District 8  none Democrat      
 County Council District 9  none Republican      
 County Council District 10  none Democrat      
 County Council District 11  none Democrat      
 County Council District 12  none Democrat      

 

 


New Castle County State Representative Districts:
State Representative District 1 Charles Potter Jr Democrat      
State Representative District 2 Richard Leroi Dyton Republican      
  Stephanie T Bolden Democrat      
State Representative District 3 Robert I Bovell Jr Republican      
  Helene M Keeley Democrat      
State Representative District 4 Robert Keesler Republican      
  Gerald L Brady Democrat      
State Representative District 5 Melanie George Smith Democrat      
State Representative District 6 Kyle K Buzzard Republican      
  Debra Heffernan Democrat       
State Representative District 7 Bryon H Short Democrat      
  C Robert Wilson Libertarian      
State Representative District 8 Matthew A Brown Republican      
  S Quinton Johnson IV Democrat      
State Representative District 9 Kevin S Hensley Republican      
  Jason J Hortiz Democrat      
  Douglas A Campbell Jr Independent      
State Representative District 10 Judith Travis Republican      
  Sean Matthews Democrat      
State Representative District 11 Jeffrey Spiegelman Republican       
  Lynne Newlin Democrat       
State Representative District 12 Deborah D Hudson  Republican       
  Jeffrey Porter Democrat      
State Representative District 13 John Mitchell Democrat       
State Representative District 15 Matthew Lenzini Republican       
  Valerie Longhurst Democrat      
State Representative District 16 Gregory Coverdale Jr Republican      
  James Johnson Democrat      
State Representative District 17 Michael Mulrooney Democrat      
State Representative District 18 Michael Barbieri Democrat      
State Representative District 19 James Startzman Republican       
  Kimberly Williams Democrat       
State Representative District 21 Michael Ramone Republican       
  David A McCorquodale Green      
State Representative District 22 Joseph E Miro Republican      
  John Mackenzie Democrat      
  Steven H Newton Libertarian      
State Representative District 23 Paul S Baumbach Democrat      
State Representative District 24 Edward S Osienski Democrat      
State Representative District 25 John A Kowalko Jr Democrat      
State Representative District 26 John J Viola Democrat      
State Representative District 27 Earl Jaques Democrat      

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.